Logo

Souostroví Kornati se nachází v severní části Dalmácie, západně od měst Šibenik a Pirovac. Celkem 140 ostrovů se v Jaderském moři rozprostírá v délce 35 km a dohromady pokrývá plochu 320 km2. 89 z nich náleží do Národního parku Kornati, kterým byla oblast vyhlášena v roce 1980. Název souostroví je odvozen od největšího ostrova Kornat (je dlouhý 25 km, široký méně než 2,5 km, celková plocha 32,5 km2).

Ostrovy jsou tvořeny vápencem a křídou. Nenacházejí se na nich žádné zdroje pitné vody. To je důvodem, proč nejsou trvale obydleny. V zátokách Vrulje, Kravjačica, Lavsa atd. jsou postaveny jen jednoduché domky, které slouží vlastníkům pozemků pouze jako dočasné přístřešky. Vlastníci zdejší půdy pocházejí většinou z ostrovů Murter a Dugi Otok.

Vegetace je na ostrovech Kornati velmi vzácná. Nejběžnějšími rostlinami jsou různé druhy trav, ale vyskytují se zde i voňavé a léčivé byliny: šalvěj, kavyl či suchokvět. Na ostrovech se nachází olivovníky, fíkovníky, vinice, ovocné sady i zeleninové zahrádky.

Průměrná teplota vzduchu je v lednu 7,3 °C, v červenci 23,9 °C. Průměrná teplota moře se v zimě pohybuje mezi 14 a 15 °C, v létě je 22,8 °C.